
10 бранда, които имат място в гардероба ми през 2018
Не за пръв път казвам, че не се изживявам като моден блогър и нямам самочувствието да разбирам от мода. Като всяка жена, обаче, обичам да облека дреха, в която се чувствам красива. Гардеробът ми е малък (всъщност с приятеля ми делим един такъв). Събирам се в него след като по-рано тази година направих 30-Day Minimalism Game на theminimalists.com. Платформата споменах и в материала за подкастите, които слушам (виж го тук), защото от Joshua Fields Millburn и Ryan Nicodemus има много да се научи. Всичко, което е в гардероба ми към момента, е там с причина, а в днешния материал споделям кои са десетте места, от които идват дрехите ми.
Отварям скоба, че не поставям брандовете под общ знаменател (защото са коренно различни на много нива). Това е просто личният ми микс от брандове, които харесвам и мога да си позволя. В следващите редове ще намерите български такива, които в най-голяма степен заслужават вниманието ви; английски независими марки; сайтове, от които купувам фестивални тоалети; платформи за дрехи втора употреба и други.
KNAPP
Брандът на Антония Йорданова и Кристина Бъчварова следя от ден първи, в който се появи. Спомням си колко бях щастлива, когато купих първата си “кнапска” рокля на стилизирани мечки от колекцията Tiny Bear Light през 2012. До ден днешен, близо 7 години по-късно, роклята е в перфектна форма и все още в гардероба ми. И това, ако не е добра инвестиция! Година по-късно Антония ме покани да бъда модел за заснемането на колекцията The Alley with the Rabbits Light – червенокосото ми аз може да видите тук. Оттогава насам Антония и Криси не спират да създават под бранда на KNAPP, успяват да влияят позитивно на средата и намират своите KNAPP жени, които ценят отношението, с което тези дрехи са създадени. И понеже споменах KNAPP жените – винаги, когато видя жена, облечена в нещо “кнапско”, асоциацията ми е супер позитивна като към някого, за когото знам със сигурност, че има вкус към красивото. Най-новата колекция на KNAPP, The Tartan List, може да видите тук.
IG: @knapp_fashion_brand
THEY ARE
They Are са вторият български бранд, в който успявам да се влюбя. Зад него стоят Мартина Бонева и Христина Чекова, които срещнах това лято. Тяхна рокля взех със себе си в Стокхолм и една уж небрежна снимка с нея се превърна в най-харесвания ми пост тази година. Марти и Хриси имат страхотна енергия, а брандът им е изключително женствен (с акцент върху материи като сатен). Запазената им марка са асиметрични кройки на тренчовете (в гардероба ми има страхотен зелен такъв) и палтата им. Отделно правят oversized модели, което кажи-речи е всичко, което иска едно 90s момиче като мен. Отличителен елемент на They Are са и плетивата – нещо, което (поне аз) не съм виждала толкова добре изпълнено при друг български бранд. Онлайн магазинът на They Are е тук, като винаги може да отскочите и до шоурума им.
IG: @theyare_official
BY FAR
Много съм щастлива, че BY FAR са български бранд обувки, който се развива така впечатляващо добре извън страната. Списъкът с известни личности, които ги носят включва сестрите Хадид и Лейди Гага, а редица редактори от големи модни списания вероятно са разбрали къде е България благодарение на тях. На първия си чифт се радвам от около месец, след sampe sale-а им в Шордич (Лондон), когато отнесох вкъщи чифт Valentina в тъмно синьо. Едно е, в което не съм сигурна, как ще дочакам по-топлите дни, в които да разходя Valentina навън.
IG: @byfar_official
JAKKE
Всеки има някоя обсесия, когато става дума за дрехи. Моята са палтата. Имам повече палта, отколкото пуловери, което не е чак толкова трудно при наличието на точно два пуловера. Сред палтата, тези, на които най-трудно устоявам са моделите с косъм. В тази връзка искам да спомена JAKKE, английски бранд, които прави палта от най-красивия и качествен изкуствен косъм, на който съм попадала, като през 2017 дори взе награда от PETA за най-добър sustainable бранд в тази категория.
IG: @jakkeldn
LAZY OAF
И когато стана дума за английски брандове, няма как да пропусна лондонския Lazy Oaf (с магазин на няколко метра от Carnaby). Lazy Oaf е само за хора, които не се притесняват от ярки цветове и имат така да се каже… особено… чувство за хумор. Аз обожавам Lazy, които обаче не се славят с най-качествените материали на база иначе сравнително високите си цени. Затова пък два пъти в годината Lazy Oaf правят sample sale в Dalston, заради който най-върлите фенове отиват в два часа през нощта пред вратите и чакат докато те отворят в 10.00 сутринта. Досега не съм била достатъчно луда, за да отида толкова рано, че да съм от първите влязли (за тях изборът е най-голям), но дори и със закъснение винаги успявам да намеря нещо, което харесвам.
IG: @lazyoafs
MELISSA
Любимият ми бразилски бранд обувки (идват от Сао Пауло), произведени от напълно рециклируеми материали. 50% от обувките, които въобще притежавам са техни, като магазинът им в Лондон (Galeria Melissa) е едно от любимите ми места около Covent Garden, където редовно правят различни срещи, работилници и други събития. На подземния етаж пък се помещава пространство за инсталации, които се сменят периодично. За съжаление в Европа Melissa са значително по-скъпи, отколкото в Бразилия, но пък в лондонския физически магазин редовно имат отстъпи от 30% до 70%. В България модели на Melissa има от този месец в Answear.
IG: @melissaofficial
DOLLS KILL
Няма друг уебсайт, в който да искам да оставя всичките си пари. Dolls Kill са LA базиран онлайн магазин, който предлага куп независими брандове, често kinky и както Лино казва “неносими в София”. От Dolls Kill са голяма част от фестивалните ми аутфити, както и хелоуински такива. Важно уточнение обаче е, че поръчките до България биват задържани на митница, а вярвайте ми, освобождаването е все така скъпо преживяване, което подлага вярата ти в човешкия интелект на изпитание. Така например последната ми поръчка пристигна в София за 3 дни, но престоя цели 20 на митница, докато успеем да я освободим.
IG: @dollskill
KUCCIA, EASY TIGER, CLAUDIA PINK, WEKOKO
Когато става дума за фестивална мода – пайети, кимона, крила и други, англичаните са ненадминати. Първият бранд, от който поръчах нещо подобно беше Kuccia, след което по време на Meadows in the mountains срещнах Лили, която пък стои зад Easy Tiger. Wekoko на свой ред е платформа (създадена е от една супержена – Ана Танака) за независими дизайнери в този сегмент, а Claudia Pink е едното място, от което ще се снабдя с тоалети, ако успея да стигна до Burning Man. За съжаление никой от тези брандове не е евтин (и това е разбираемо), ето защо, ако търся нещо, което ще облека веднъж на парти/фестивал и не искам да инвестирам твърде много средства – ровя в Pretty Little Things.
IG: @ilovekuccia
IG: @shopeasytiger
IG: @claudiapink
IG: @wekoko
ВТОРА УПОТРЕБА (VINO KILO, FREA и малки магазини)
За дрехите втора употреба, които купувам говоря често в постове и сторита си. Едни от най-вълнуващите дрехи в гардероба ми са именно такива. Основнaта платформа, в която намирам съкровища е VinoKilo – винтидж pop-up събитията в различни градове в Европа. Миналата година имаха и такова в София, но отзивите не бяха така добри, както моите впечатления от градове в Германия и Холандия. За подбрани second hand съкровища в София разчитам на Ренета от Frea, на която й дай ключова дума и веднага ще ти намери точно това, което си представяш. Отделно редовната ми обиколка включва любимата “втора” на Стамболийски и Одрин, още от времето, в което живеех в тази част на София, както и тези около Женски пазар и Лъвов мост.
IG: @vinokilo
IG: @frea.vintage.secondhand
HORIZN STUDIOS
Едно леко лирическо отклонение от модата с най-красивите и функционални куфари, на които съм попадала някога. Приятел беше взел куфар от Horizn Studios преди няколко месеца и така ми попадна Instagram акаунтът им. За Коледа избрах на Лино страхотна раница от тях и най-после си харесах куфар, в който да инвестирам. Като бранд Horizn Studios са доста иновативни – имат куп аксесоари, които ти правят живота лесен, вградена батерия, за да зареждаш телефона си в движение и други удобства. Отделно правят интересни колаборации, като вече имат една такава със SOHO House и друга със Seth Troxler, диджей (неговата включва и аксесоари за плочи и др.). Отделно магазинът им в Шордич се усеща като “apple store”-а на куфарите.
IG: @horiznstudios
Още един уебсайт, който ме вълнува извънредно в момента е този на answear.bg. Като един от посланиците на бранда у нас, може да ме видите (по розови плюшни чехлички) в пилотното видео. Сайтът предлага над 300 модни марки и да знаете, за Answear тепърва предстои да чувате много през 2019. (IG: @answear_bg)
С това “разборът” на гардероба ми приключва, а в края на текста отново може да намерите Story Template за Instagram, с който да споделите със света (и мен) своите любими брандове и въобще места, от които пазарувате.
Този текст е част от десетдневното предизвикателство на Girls We Are.
Ето и какво (може би) сте пропуснали дотук:
- 10 подкаста, които слушах през 2018.
- 10 продукта за кожа (и коса), които харесах през 2018.
- 10 foodie и коктейлни рая, които открих през 2018.
- 10 принципа, спрямо които развивах Instagram акаунта си през 2018.
Привет, Бибонс, в някакъв твой стар пост/стори беше споделяла за фейсбук група за размяна/продажба на дрехи. Дали би казала името ѝ? 🙂
Хей, Жу, извинявай, че чак сега отговарям – не го бях видяла коментара – може би за In&Out е ставало дума.