
10-те най-интересни арт проекта от Burning Man 2019 и идеите зад тях
Един от моментите, в които умът ми просто не можеше да смели това, което се случва наоколо е първият път, в който се оказах с колелото си на Open Playa, или там, където са всички по-мащабни арт проекти. Карах и не можеш да взема решение къде да се спра първо.
Беше като във видео игра, ама истинско.
Зад тези проекти стоят екипи от приятели, работили с месеци, за да ги реализират. Всеки от тези проекти не съществува самоцелно просто като нещо красиво, по което да се катерят разни хипита, а коментира проблем, комуникира идея или философия. Изкуството открай време е един от най-добрите начини да “коментираш”, а за седмица в края на август, Black Rock City се превръща в мащабна арт галерия, която дава тази възможност. И ако с гигантски флуоресцентен слон ще успееш да привлечеш вниманието към каузата си – защо пък да не го създадеш този гигантски флуоресцентен слон. Артистите сами събират средставата, нужни за реализацията на проекта си, както и намират доброволци за сглобяването и разгобяването му на Playa (вече съм ви разказвала за десетте принципа на Burning Man и по-специално “Leave No Trace”, или ангажимента да не оставяш следа след себе си в пустинята). По време на първата вечеря в кемпа ни (за Salute Your Jorts също съм ви споделяла тук) всеки трябваше да сподели намерението си (intention) за Бърна – какво ще приоритизира, какво повече от всичко друго иска да направи, види или преживее. Тогава казах, че искам да видя колкото е възможно повече арт проекти и да се запозная с хората зад тях.
Успях да видя много, но и разбрах, че е невъзможно да видиш всички. Събирам любимите си в този текст.

SLONIK
е надуваем флуоресцентен слон, висок 23 метра, който беше невъзможно да пропуснеш. Michael Tsaturyan стои зад проекта като идеята му е да привлече вниманието към драстичното намаляване на броя на слоновете през последните години (наполовина) в Африка и Азия и да комуникира как всеки от нас може да предприеме стъпки и да не стимулира бизнеси, които експлоатират животни. След Burning Man въпросният слон продължил пътя си към Сан Франциско и после Venice Beach в Лос Анджелис.

1UP
Christina Anthony беше направила 8 битово трасе от дърво и LED светлинки, по което можеш да минеш като в ретро Super Mario, само че с човешки размери. Най-високата част беше човекоядното растение, а цялата инсталация играеше по носталгичните нотки с пискливия звук от монети, които си скочил и взел с глава. На първата снимка сме аз и Джаки в ролите на Марио и Луиджи, а на втората – Супер Лино.

HEAD MAZE
Единственото парче изкуство, от което откровено ме беше страх. Обикновено нямам проблем да скачам от неща и да се катеря по такива, но Head Maze беше откачено място, което идея си нямам как е минало регулациите за безопасност (да има и такива). Както я гледате тази глава, в нея има 4-етажен лабиринт – според автора – лабиринтът на подсъзнанието и сънищата ни. Минаваш през различни нива (18 стаи), прескачаш препятствия, ходиш в тъмното и накрая излизаш от “главата си” през гардероб. Head Maze носи идеята за постоянния дисбаланс на тялото и ума и това през какво минаваме в опита си да приемем себе си и да се разберем. Дизайнът на този проект отнел две години, реализацията му една, а екипът успява да го сглоби на Playa за 16 дни.

BEE OR NOT TO BEE
Имаше не един арт проект, който да напомни важността на пчелите за екосистемата ни и да насочи внимание към риска, на който ги поставят климатичните промени и пестицидите, които се използват в земеделието. Избрах тази пчела, защото беше с размери, далеч надхвърлящи човешките (както и в реалността нейният принос като животински вид надхвърля нашия), и е изработена от материали, в които обикновено искаме да се сгушим (около главата ѝ всичко е мек изкуствен косъм). Тоест, пчелата се предефинира от нещо, около което носим специални дрехи, за да се предпазим в нещо, което е близко, достъпно и приятно на допир.
Дори самата ѝ поза с глава като за погалване не комуникира атака, а близост.
Проектът е на Mr. and Mrs. Ferguson, които се срещат на Burning Man през 2008 и малко след това се женят един за друг.

MARIPOSITA
Основната тема на Burning Man 2019 беше Метаморфози, а тази инсталация е на нюйоркския артист Chris Carnabuci, който е искал да направи разработка на темата с гигантска фигура на жена, която се “ражда” от яйце и символизира трансформацията, разчупването на социалните норми и новото начало, което не винаги е лесно и изисква сила, любопитство, често и подкрепа. Името в превод означава и малка пеперуда. Скулптурата или поне оригиналните хоризонтални плоскости за нея (вгледайте се във фигурата на Афродита) Chris кара сам през Щатите до Невада, сглобява като налага плоскост върху плоскост и подсигурява на място с помощта на доброволци.

I.L.Y.
Много от проектите изискваха интеракция с тях, за да развият пълния си потенциал. В случая тази девет метрова ръка, направена изцяло от метални отпадъци имаше управление и отвътре можеше да движиш отделните ѝ пръсти.

WHY PEOPLE CAN’T FLY
Тази скулптура беше Playa ориентирът ми към нашия кемп и всеки път щом се загубех (а това се случва често там) се оглеждах за нея. В единият от дните се запознах с авторите ѝ, които ми обясниха идеята си, че метафорично хората не можем да летим заради емоционалния си багаж, тревогите и проблемите, които ни дърпат надолу. Цялата скулптура пък направили с парченца от пластмасовия отпадък на хора от десетки държави (с тях напълнили “балоните”), а преди да стигне до Burning Man проектът е бил на Venice Biennale.

PARALUNA
Нощният пейзаж на Burning Man може да бъде доста хаотичен с хилядите хора, колелета, мигащи лампички и различна музика на всеки два метра. Paraluna беше като някаква форма на оазис – гигантски въртящ се диск от LED светлини, които преливат от една формичка в друга, докато звучи класическа музика. За по драматично и самият диск се движи във всички посоки докато ти просто си лежиш под него. Тук има кратко видео с артиста, който се определя като “grumpy old burner” и прекарва по седмица в Black Rock City всяка година от 98-ма насам. Миналата година (2018) проектът му е станал жертва на вандализъм още след първата нощ (някой решава да се катери по него, а той очевидно не е поставен с тази цел), но това не го отказва и тази година Кристофър го подобрява и връща отново на Playa.

AWFUL’S GAS & SNACK
Един от най-отдалечените проекти, до който се изискаваше доста мотивация и дълго каране, за да стигнеш. Идеята на тази инсталация беше да те пренесе в 2120, когато вече няма да имаме нужда от бензиностанции и за тогавашите хора, това ще е странен артефакт от миналито. Вътре е музей на сегашното ни време.

THE TEMPLE OF DIRECTIONS
Всяка година има мащабен конкурс за архитектурата на храма, който е най-емоционалното и заредено място на Playa. Ако питате мен, The Tampe е дори по-голям символ и от по-голямо значение за цялостното преживяване от самия The Man (горящата скулптура на човек). Идеята на храма е, че много хора прекарват време там, за да преживеят някаква скръб, която носят в себе си. По стените на храма са окачени всякакви писма, снимки и други артефакти на човешки взаимоотношения. И честно, трябва да си тотално безсърдечен, за да не те докосне цялата тази енергия. В храма оставяш още неща, които искаш буквално да оставиш миналото или въобще нещо лично, което искаш да излееш на хартия. Burning Man никога не е толкова тих, колкото когато гори храмът в последната неделя. Тази година той се казваше Temple of Direction, повлиян архитектурно от няколко японски идеи и създаден от Geordie Van Der Bosch. Тук е страницата на проекта, ако ви е любопитно да разберете повече за него.
Толкова за изкуството на тазгодишния Бърн, темата за следващия (2020) е Multiverse и нямам търпение да видя какво ще разработят артистите по нея.
Какво още е излязло дотук от серията “10 of 2019”:
10 начина да преоткриеш собствения си град.
10 неща, които опитах за пръв път през 2019 и ми хареса
10 къси документални истории, които харесах през 2019
10 неща, които ни писна да чуваме през 2019
No Comments